GLAISTYMAS, DAŽYMAS, TAPETAVIMAS

Kas yra kokybiškai paruoštas paviršius?

Kokybiškai paruošto paviršiaus sąvoka dažnai suprantama skirtingai. Ruošiant paviršius galutinei apdailai dažniausiai sutartyse ir techninėse specifikacijose nėra įvardijama aiški paruošimo kokybė, pateikiamos tik abstrakčios frazės, tokios kaip „paruoštas dažyti“, „paruoštas tapetams klijuoti“, „lygus“, „tinka esant šoniniam apšvietimui“ ir t. t. Iš tokių aprašų, kuriais neapibrėžiami jokie kokybės kriterijai, neįmanoma nusakyti kokybinių paviršiaus savybių. Tuo tarpu praktiškai tenka vadovautis įvairiais ir dažnai subjektyviais kriterijais, kai kartu su paviršiaus lygumu vertinamas gipskartonio plokščių optinis vaizdas arba, pavyzdžiui, žymos paviršiuje, siūlės tarp gipskartonio plokščių ir kt.

Glaistyti galima (ir būtina!) bet kokius paviršius: betoninius, tinkuotus, gipskartonio, netgi medinius. Primename, jog nuo tolimesnių apdailos darbų priklauso paviršiaus paruošimo kokybės lygio, o nuo jo ir tinkamo glaisto bei darbo eigos parinkimas.

Svarbu nepamiršti, jog glaistymas padeda pasiekti lygų paviršių tik tuo atveju, jeigu ankstesni statybų ir apdailos darbų etapai atlikti kruopščiai ir kokybiškai: konstrukcijos stabilios ir neįtrūkusios, visi elementai sujungti tvirtai ir lygiai, detalės neatšokusios, o ant paviršių neužsiveisęs pelėsis ar grybelis.

Gipskartonio paviršiaus paruošimas Q1 lygiu – bazinis glaistymas

Q1 paruošto paviršiaus lygumas: taip paruošti paviršiai, kuriems nekeliama optinių ir dekoratyvumo reikalavimai

Taip paruoštas paviršius tinka:
Plytelių arba plokščių apdailai.
Storam tinko sluoksniui.

Gipskartonio paviršiaus paruošimas Q2 lygiu – bazinis glaistymas + platesnė siūlė

Q2 paruošto paviršiaus lygumas: glaistymas pagal Q2 antrąjį paviršiaus paruošimo lygį yra standartinis. Jis atitinka sienų ir lubų paviršiams keliamus įprastus reikalavimus. Nėra galimybės pašalinti apdorojimo žymių, ypač esant šoniniam apšvietimui. Jei paviršius sienų apdailai, dažymui ir dengiamiesiems sluoksniams ruošiamas pagal antrąjį paviršiaus paruošimo lygį (standartinis glaistymas), tikėtina, kad jame, ypač esant šoniniam apšvietimui, matysis apdorojimo žymių. Šį efektą galima sumažinti glaistant paviršių pagal trečiąjį lygį (Q3).

Taip paruoštas paviršius tinka:
Apdailos tinko sluoksniui, kurio grūdelių dydis >1,0 mm, jei tinko gamintojas leidžia jį naudoti su konkrečia gipskartonio plokščių sistema.
Sienų dangoms, išsiskiriančioms vidutine ir stambia tekstūra, pvz., stambaus pluošto tapetams.
Matinių dažų, dažų su užpildu, vidutinės ir stambios struktūros dažų dangai (pvz., dispersiniams dažams), šiam sluoksniui padengti turi būti naudojamas dažams skirtas ilgo plauko avikailio arba reljefinis volelis.

Gipskartonio paviršiaus paruošimas Q3 lygiu – standartinis siūlių glaistymas + viso paviršiaus glaistymas

Q3 paruošto paviršiaus lygumas: Q3 lygis taikomas paviršiams, kuriems keliami didesni nei standartiniai (Q2) optiniai reikalavimai. Visgi esant šoniniam apšvietimui, ant Q3 lygiu paruošto paviršiaus gali būti matoma paviršiaus apdorojimo ir siūlių žymių. Tačiau tokios žymės, palyginti su standartiniu glaistymu, yra smulkesnės ir jų yra mažiau.

Taip paruoštas paviršius tinka:
Smulkios struktūros sienų apdailai, pvz., pluoštiniams tapetams.
Matiniams, smulkios struktūros dažams ir dengiamiesiems sluoksniams.
Apdailos tinkams, kurių frakcija ne didesnė nei 1 mm, jei tinko gamintojas leidžia jį naudoti su konkrečia gipskartonio plokščių sistema

Gipskartonio paviršiaus paruošimas Q4 lygiu – standartinis siūlių glaistymas + viso paviršiaus glaistymas >1mm glaisto sluoksniu.

Q4 paruošto paviršiaus lygumas: Q4 lygis taikomas paviršiams, kuriems keliami aukščiausi plokštumo reikalavimai. Paruošus paviršių pagal šį aukštus reikalavimus atitinkantį lygį, iki minimumo sumažėja paviršiaus apdorojimo ir siūlių žymių. Tačiau neįmanoma paviršiaus nuglaistyti taip, kad jis, po atliktų apdailos darbų, pakeitus numatomo šoninio apšvietimo šaltinį ir/ar kryptį atrodytų absoliučiai lygus ir be šešėlių, pvz. paviršius buvo ruošiamas tik su numatytų LED apšvietimu, tačiau neatsižvelgiant į dienos šoninį apšvietimą. Todėl reikėtų iš anksto žinoti apšvietimo sąlygas, būsiančias eksploatuojant objektą. Pageidautina, kad tokios jos būtų jau atliekant glaistymo darbus. Be to, turi būti atsižvelgiama į vietines objekto sąlygas, veikiančias darbo kokybę. Tačiau absoliučiai jų išvengti neįmanoma dėl įvairuojančio apšvietimo, todėl jų suvokimas ir vertinimas negali būti vienareikšmiški (pavyzdžiui, tais atvejais, kai krinta natūrali šviesa).

Taip paruoštas paviršius tinka:
Glotniai arba blizgios struktūros sienų dangai (pavyzdžiui: tapetams su metalo pluoštu arba viniliniams tapetams).
Vidutiniškai blizgiems dažams ir dengiamiesiems sluoksniams

Gipskartonio paviršiaus paruošimas Q4 plus lygiu – standartinis siūlių glaistymas + viso paviršiaus glaistymas >1mm glaisto sluoksniu + viso paviršiaus glaistymas smulkiagrūdžiu glaistu.

Q4 PLUS paruošto paviršiaus lygumas: Q4 PLUS atitinka visus Q4 lygio reikalavimus. Glotnumas pasiekiamas papildomai dengiant paviršių smulkiagrūdžiu glaistu (pavyzdžiui, Finitura).

Taip paruoštas paviršius tinka:
Vidutiniškai blizgioms glazūroms arba aukščiausios kokybės dažų dangai.
Kai paviršius dengiamas dekoratyviuoju glaistu (Stucco Desing, Marble Desing) ar taikant kitas aukštos kokybės paviršiaus glotninimo technologijas.

MB "ASMATA"

+37067161935
info@asmata.lt